Koncert noworoczny na rynku

Nowy Rok witamy przede wszystkim w noc sylwestrową, podczas różnego rodzaju balów, imprez plenerowych połączonych z koncertami czy choćby na prywatkach u znajomych, jednakże jeszcze przez kolejne miesiące w wielu miastach organizowane są różne imprezy noworoczne. Tak jest na przykład w Szczecinie, jest to bowiem miasto pełne fascynujących wydarzeń kulturalnych, a szczególnie zasłynęło z imprezy „Sail Szczecin – Płyńmy do Szczecina”.

Tradycyjnie od wielu lat, a dokładnie od roku 2008, w Szczecinie odbywa się noworoczny koncert Sail Szczecin. To wspaniałe wydarzenie dla miłośników muzyki, na imprezie można było już bowiem podziwiać Stare Dzwony, Starego szmuglera, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, Chór Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Orkiestra Kameralna Academia, Baltic Neopolis Orchestra, Animato Harmonijki Ustne, North Wind znany ze sceny szantowo-folkowej, młodą skrzypaczkę MoNę, czyli Monikę Wierciak czy Kwintet „Stradivarius”.

Co roku koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, sale są wypełnione po brzegi, a bilety rozchodzą się bardzo szybko – oprócz doskonałej muzyki jest to bowiem doskonała forma edukacji morskiej, a jednocześnie idealny początek żeglarskiego roku w Szczecinie.

„Sail Szczecin – Płyńmy do Szczecina” to cykl koncertów poświęconych muzyce morza, wiele utworów jest autorstwa anonimowych twórców muzyki, rozbrzmiewającej na pokładach żaglowców, ale pojawia się również muzyka klasyczna, pieśni neapolitańskie, a nawet arie i operetki. Pojawiały się też grupy ludowe tworzące muzykę łemkowską, a nawet grupy cygańskie – repertuar jest więc jak widać bardzo szeroki.

Koncerty noworoczne w Szczecinie odbywały się już między innymi w Teatrze Lalek „Pleciuga”, w Zamku Książąt Pomorskich przy ulicy Korsarzy czy też w Filharmonii Szczecińskiej imienia Mieczysława Karłowicza. Oczywiście w wydarzeniach najlepiej wziąć udział na żywo, ale jeśli to nie możliwe, warto wiedzieć, że koncerty nadawane są także zazwyczaj przez Polskie Radio Szczecin.